2022 Tip Off Tournament Schedule and Scores


2022 Tip Off Tournament Schedule and Scores

Friday, April 29 - Saturday, April 30

U13 A Girls

Friday, April 29

7:00 pm CBA U12 Cobra (22) vs. LCBC (29) Hounsfield Heights
8:30 pm Genesis U12 Black (31) vs. Ray Town 6's (78) Hounsfield Heights

Saturday, April 30

11:45 am LCBC (49) vs. Genesis U12 Black (40) Hounsfield Heights
1:15 pm Ray Town 6's (79) vs. CBA U12 Cobra (14) Hounsfield Heights
6:00 pm Ray Town 6's vs. LCBC SAIT 4
7:30 pm CBA U12 Cobra vs. Genesis U12 Black SAIT 4

U13 B/C Girls

Friday, April 29

4:00 pm Genesis U13 Blue (38) vs. Supreme Hoops (34) Hounsfield Heights
5:30 pm Big Rock (47) vs. CBA U13 Viper (26) Hounsfield Heights

Saturday, April 30

8:30 am Supreme Hoops (36) vs. CBA U13 Viper (45) Hounsfield Heights
10:00 am Big Rock (42) vs. Genesis U13 Blue (24) Hounsfield Heights
3:00 pm Supreme Hoops (14) vs. Big Rock (48) Hounsfield Heights
4:30 pm CBA U13 Viper (34) vs. Genesis U13 Blue (45) Hounsfield Heights

U15 B Girls

Friday, April 29

 5:30 pm  Diamond Valley (27)  vs.  Hoopstrength (25)  Red Deer Lake
 5:30 pm  Foundation (Lom.)(70)  vs.  Outwest U15 (23)  Bearspaw 2
 7:00 pm  Big Rock (44)  vs.  Lethbridge Express (45)  Red Deer Lake
 8:30 pm  Swan City (37)  vs.  Genesis Blue (54)  SAIT 2
 8:30 pm  CBA Viper (Erin) (58)  vs.  Lacombe Lightning (18)  Bearspaw 2
 8:30 pm  Okotoks Rockies (49)  vs.  Garden City (27)  Repsol 2
 9:15 pm  Foundations (Murr.) (66)  vs.  Golden Hawks (Rozdeba) (2)  SAIT 4

Saturday, April 30

 8:30 am  Hoopstrength (23)  vs.  Big Rock (50)  Red Deer Lake
 8:30 am  CBA Viper (Erin) (64)  vs.  Diamond Valley (38)  Bearspaw 2
 10:00 am  Foundation (Murr.) (68)  vs.  Garden City (50)  SAIT 2
 11:45 am  Foundation (Lom.) (53)  vs.  Genesis U15 Blue (51)  Bearspaw 1
 1:15 pm  Hoopstrength (26)  vs.  CBA Viper (Erin) (64)  Bearspaw 1
 1:15 pm  Swan City  vs.  Golden Hawks (Rozdeba)  SAIT 4
 1:15 pm  Diamond Valley (20)  vs.  Lethbridge Express (43)  Red Deer Lake
 3:00 pm  Garden City (58)  vs.  Big Rock (41)  Red Deer Lake
 3:00 pm  Foundation (Lom.) (58)  vs.  Lacombe Lightning (29)  Bearspaw 1
 3:00 pm  Okotoks Rockies  vs.  Foundation (Murray)  SAIT 4
 4:30 pm  Outwest U15  vs.  Swan City  SAIT 2
 6:00 pm  Genesis U15 Blue (62)  vs.  Lethbridge Express (66)  Red Deer Lake
 6:00 pm  Golden Hawks (Rozdeba)  vs.  Okotoks Rockies  SAIT 1
 7:30 pm  Lacombe Lightning  vs.  Outwest U15  SAIT 1

U15 C Girls

Friday, April 29

 6:00 pm  CBA U15 Mamba (66)  vs.  Bow Valley (9)  Clearwater
 7:00 pm  Shooting Stars (35)  vs.  Swan City (39)  SAIT 1
 7:00 pm  Raymond Comets (68)  vs.  Rocky Rapids (19)  Bearspaw 2

Saturday, April 30

 8:30 am  Shooting Stars (18)  vs.  Bow Valley (16)  SAIT 2
 8:30 am  Rocky Rapids (26)  vs.  CBA U15 Mamba (67)  SAIT 4
 10:00 am  Swan City (16)  vs.  Raymond Comets (61)  SAIT 4
 1:15 pm  Rocky Rapids  vs.  Swan City  SAIT 1
 3:00 pm  Raymond Comets  vs.  Bow Valley  SAIT 3
 6:00 pm  Shooting Stars  vs.  CBA U15 Mamba  SAIT 3

U17 A Girls

Friday, April 29

5:30 pm Develop (79) vs. Genesis Black (27) Repsol 3
7:00 pm CBA U16 Cobra (70) vs. Genesis White (31) Repsol 3
8:30 pm Panthers (39) vs. CBA U16 Elite (53) Repsol 3

Saturday, April 30

8:30 am Genesis White (38) vs. Develop (56) SAIT 1
11:45 am CBA U16 Elite (74) vs. Genesis Black (53) SAIT 2
11:45 am Panthers (65) vs. CBA U16 Cobra (68) SAIT 4
3:00 pm Develop vs. Panthers SAIT 1
6:00 pm Genesis Black vs. CBA U16 Cobra SAIT 2
7:30 pm Genesis White vs. CBA U16 Elite SAIT 3

U17 B Girls

Friday, April 29

7:00 pm Golden Hawks (Laing) (54) vs. Foundation (Hall) (59) SAIT 2
8:30 pm Big Rock (36) vs. Coaldale Chaos (13) Red Deer Lake
7:00 pm Okotoks Rockies (70) vs. CBA U15 Cobra (49) Holy Trinity
7:30 pm CBA U15 Viper (43) vs. Lethbridge Tornado (45) Clearwater
9:00 pm CBA U17 Cobra (68) vs. Red Deer Ravens (21) Clearwater

Saturday, April 30

8:30 am Okotoks Rockies (70) vs. Golden Hawks (Laing) (41) SAIT 3
10:00 am CBA U15 Cobra (59) vs. Coaldale Chaos (32) Red Deer Lake
11:45 am CBA U17 Cobra (49) vs. Lethbridge Tornado (41) SAIT 3
11:45 am Big Rock (58) OT vs. Foundation (Hall) (55) OT Red Deer Lake
1:15 pm CBA U15 Viper vs. Red Deer Ravens SAIT 2
3:00 pm Coaldale Chaos vs. Okotoks Rockies SAIT 2
4:30 pm Golden Hawks (Laing) vs. CBA U17 Cobra SAIT 4
4:30 pm Big Rock vs. Lethbridge Tornado Red Deer Lake
6:00 pm Red Deer Ravens (26) vs. CBA U15 Cobra (85) Bearspaw 2
7:30 pm Foundation (Hall) vs. CBA U15 Viper SAIT 2

 U17 C Girls

Friday, April 29

 7:00 pm  Red Jackets (32) vs.  Outwest U16 (36)  Repsol 2
 8:30 pm Diamond Valley (31) vs.  Shooting Stars (66)  SAIT 1
 9:15 pm  Legends (63) vs.  Golden Hawks (Werre) (10)  SAIT 3

Saturday, April 30

 10:00 am  Outwest U16 (42) vs.  Shooting Stars (46)  SAIT 1
 10:00 am  Golden Hawks (Werre) vs.  Diamond Valley  SAIT 3
 11:45 am  Legends (30) vs.  Red Jackets (51)  SAIT 1
 1:15 pm  Outwest U16 vs.  Golden Hawks (Werre)  SAIT 3
 4:30 pm  Diamond Valley vs.  Legends  SAIT 3
 4:30 pm  Red Jackets vs.  Shooting Stars  SAIT 1

U13 Boys

Friday, April 29

 5:30 pm  Pivot Basketball (67) vs.  Rocky Rapids (31)  Bearspaw 1
 7:00 pm  Genesis Blue vs.  Red Deer Ravens (N/S)  Bearspaw 1
 7:00 pm Strathmore U13 (54) vs.  Swift Current Surge (27)  Strathmore 2
 8:30 pm  LCBC (32) vs.  CBA U13 Viper (66)

Bearspaw 1 

Saturday, April 30

 10:00 am  Genesis Blue (93) vs.  Pivot Basketball (38)  Bearspaw 1
 10:00 am  Swift Current Surge (68) vs.  Rocky Rapids (24)  MRoss
 11:45 am  NO GAME vs.  NO GAME  MRoss
 1:15 pm  Strathmore U13 (42) vs.  LCBC (29)  MRoss
 3:00 pm  Pivot Basketball (25) vs. CBA Viper (70)  MRoss
 4:30 pm  LCBC (45) vs.  Swift Current (46)  MRoss
 4:30 pm  Rocky Rapids (16) vs.  Strathmore U13 (63)  MRoss
 6:00 pm  CBA U13 Viper (52) vs.  Genesis Blue (51)  Bearspaw 1

U15 Boys

Friday, April 29

 5:30 pm Hoopstrength (58) vs.  Eagles Academy (27)  Brookfield 1
 5:30 pm Ray Town 8's (81) vs.  CBA U14 Viper (44)  Strathmore 2
 7:00 pm CBA U15 Cobra (89) vs.  Lethbridge Rams (Hyggen)(29)  Brookfield 1
 7:00 pm Genesis U15 Blue (49) vs.  Horizon Heat (59)  Brookfield 2
 7:00 pm Strathmore U15 B (49) vs.  Lethbridge Rams (Gibb) (77)  Strathmore 1
 8:30 pm Fernie Elevate (46) vs.  Rocky Rapids (24)  Brookfield 1
 8:30 pm Strathmore U15 C (39) vs.  Swift Current Surge (62)  Strathmore 2

Saturday, April 30

 8:30 pm  Horizon Heat (35) vs.  Ray Town 8's (57)  Bearspaw 1
 8:30 pm  Eagles Academy (35) vs.  CBA U14 Viper (37)  Brookfield 2
 10:00 am  Strathmore U15 B (70) vs.  Genesis U15 Blue (58)  Strathmore
 10:00 am  Lethbridge Rams (Gibb) (45) vs.  CBA U15 Cobra (76)  Bearspaw 2
 11:30 am  Fernie Elevate (68) vs.  Strathmore U15 C (14)  Strathmore
 11:45 am  Lethbridge Rams (Hyggen) (85) vs.  Hoopstrength (19)  Bearspaw 2
 1:15 pm  Swift Current Surge (69) vs.  Rocky Rapids (31)  Brookfield 2
 1:15 pm  Eagles Academy (41) vs.  Horizon Heat (62)  Brookfield 1
 1:15 pm  Genesis U15 Blue (45) vs.  Lethbridge Rams (Gibb) (63)  Bearspaw 2
 3:00 pm  Ray Town 8's (93) vs.  Strathmore U15 B (63)  Strathmore
 3:00 pm  CBA U14 Viper (34) vs.  Lethbridge Rams (Hyggen) (90)  Bearspaw 2
 4:30 pm  Fernie Elevate (44) vs.  Swift Current Surge (64)  Brookfield 1
 4:30 pm  Hoopstrength (18) vs.  CBA U15 Cobra (97)  Bearspaw 2
 6:00 pm  Strathmore U15 C (32) vs.  Rocky Rapids (37)  Brookfield 2

U17 Boys

Friday, April 29

 5:30 pm  Excel B (80) vs.  Rocky Rapids (36)  Strathmore 1
 5:30 pm  Eagles Academy U17 (40) vs.  Okotoks Rockies (Zelez) (67)  Holy Trinity
 5:30 pm  Excel A (84) vs.  Genesis U16 Blue (29)  Brookfield 2
 8:30 pm  Strathmore U17 (54) vs.  Ray Town U17's (81)  Strathmore 1
 8:30 pm  Eagles Academy U18 (86) vs.  Coaldale Chaos (57)  Brookfield 2
 8:30 pm  Okotoks Rockies C (46) vs.  Eagles Academy U17 (65)  Holy Trinity

Saturday, April 30

 8:30 am  Genesis U16 Blue (65) vs.  Okotoks Rockies (Zelez) (88)  Brookfield 1
 10:00 am  Ray Town U17's (71) vs.  Excel A (99)  Brookfield 1
 10:00 am  Eagles Academy U18 (94) vs.  Excel B (55)  Brookfield 2
 11:45 am  Coaldale Chaos (83) vs.  Eagles Academy U17 (32)  Brookfield 2
 11:45 am  Rocky Rapids (47) vs.  Okotoks Rockies C (64)  Brookfield 1
 1:15 pm  Strathmore U17 (99) vs.  Genesis U16 Blue (67)  Strathmore
 3:00 pm  Okotoks Rockies (Zelez) (79) vs.  Ray Town U17's (97)  Brookfield 1
 3:00 pm  Eagles Academy U17 (74) vs.  Rocky Rapids (36)  Brookfield 2
 4:30 pm  Strathmore U17 (72) vs.  Coaldale Chaos (87) Strathmore 
 4:30 pm  Okotoks Rockies C (47) vs.  Excel B (68)  Brookfield 2
 6:00 pm  Excel A (72) vs.  Eagles Academy U18 (52)  Brookfield 1

 

Upcoming Events


Jun. 10, 2022 to Jun. 11, 2022

2022 Classic Tournament

read more »